Neler Öğreniyoruz?

Öncelikle horon’un gereği olan elele tutuşmayı öğreniyorsunuz 🙂

Horon Evi  Eğitiminin özelliği, kursiyerlerin bireysel gelişimleri tamamlatılarak, gittikleri her yerde, her mekanda herkesle ve her melodiye uyumlu, tepinmeden HORON oynatma aşamasına getirmektedir.

Horon Evi -Aclan Sezer Genç eğitimi artık , tüm kursiyerlerin durumu göz önünde bulundurularak, horonu melodiye uyar halde öğrenmiş ve uyguluyabiliyor konumuna gelebilirlerse(!) kurslar da : Akçaabaat Horonu, Tulum ile oynanan Rize Horonu, gittikleri  her yerde oynayabilmeleri için ; Akçaabat Kız , Oynarken yanlız kalalım diye Maçka Otantik Horonu (Bu güne kadar hiçbir yer de uygulanmadı), Maçka Kadın Horonu öğretilmektedir.

Sürmene Sallaması ve Sürmene atlaması Horon’u yeterli zaman kaldığı takdirde uygulanmaktadır.  Gittiğiniz her yerde oynayabilmeniz için siz ne kadar oynamak istiyor , arzu ediyorsanız biz hepsini aktarmaya devam edeceğiz: “Karadenizi Eviniz de yaşayın : Horon Evi”

Her katılımcının, gittiği her yerde, tüm etkinliklerde keyifle, coşkuyla oynayabilmesini sağlayacak yönde çalışmalar yapıyoruz.

Horon dansının temelini oluşturan düz horonu, halk arasında oynanan horonun gerçek düzeni olan yenliği (ufak-rahat), aşağıya alıp omuz silkmeyi, horonu yönlendirmek için komut vermeyi, yöresel tavır, ahenk , coşku ve ritmik titreme içinde oynayabilmeyi öğreniyorsunuz.

Katılanların öğrenme yeteneklerine göre, zaman kalırsa, Sürmene sallaması vb. Rize yöresinde tulumla oynanan Rize Horonu ve iki ayak horonlarının oynanma şekli öğretiliyor. Arttırma ve Akçaabat  Horon’u öğretilerek bu kurs süresi tamamlanıyor.

Horon öğrenenlerin gelişimini saplamak igin kısa aralıklarla bir araya geliyor. Horon oynuyor, bir nevi grup terapisi yapıyoruz. Bir araya geldiğimizde, horon coşkusunu en üst düzeyde yaşamak için, Horonu kasap-horonu şeklinden çıkarıyoruz.

Horon dansının temelini oluşturan düz horonu, halk arasında oynanan horonun gerçek düzeni yenliği (ufak-rahat) , aşağıya alıp omuz silkmeyi, horonu yönlendirmek için komut vermeyi, yöresel tavır, ahenk , coşku ve ritmik titreme içinde oynayabilmeyi öğreniyorsunuz.

Horona dair bizim düşündüklerimiz ve uyguladıklarımız; Sert horon , ayakların yere sert vurulması anlamı taşımamaktadır. Gelişmiş seviye çalışmaları, horonun gösteri düzeyinde, titreyerek, sert ahenkli oynanmasıdır.

Ritmik-ahenk ve yöresel tavır içinde oynamayı öğreniyorsunuz. Horonu yürüyerek oynama aşamasından çıkartıp, tüm vücudunuzu, melodiye uyumlu titreterek oynama durumuna geliyorsunuz. Yenlik ve aşağıya alma, omuz silkme hat safhada coşkulu ve horon dansına yakışır güzellikte oynanmaya başlıyorsunuz.

Kurs alan gurubun birbirine uyumuna göre belirtilen çalışmalar hızlandırılarak, çeşitli figür ve estetik hareketler öğretilmektedir. Otantik güzellikteki tavılardan asla taviz verilmemektedir. Horonu geliştirebilenlere, beklentilerine göre gösteri akışı öğretilebilmektedir

Unutulmamalıdır ki ; Tüm bu çalışmalar, uzun yıllar horon oynayarak elde edilebilecek dans şeklinin ,kısa zamanda öğrenebilinmesini için yapılmakdadır. Horon oynayarak gelişme işin aslını teşkil etmektedir. Aldığınız tekniklerle gelişiminizi çok kısa sürede gerçekleştirebileceğiniz de gerçektir.

Üçüncü kurstan sonra gelişmek isteyenler için kurslar düzenlenmektedir. Bizden kurs almamış olup, kendini geliştirmek isteyenler, ikinci ve üçüncü kurdan sonra bize katılabilirler. Veya, iyi oynadığını bilenler kendilerini geliştirmek için, üçüncü kurdan sonra uyguladığımız “geliştirme” kurslarına katılabilirler.

Gelişmiş kurlarda, Ağasar, Tonyalı gibi ritmik titremeyi; Maçkalı gibi horon düzeni içinde ahenkle titremeyi öğrenebilirler. Gösteri ekiplerini figürlerini öğrenebilirler. Aslında tüm bunlar Karadeniz de doğup büyüyenlerde olması gereken özelliklerdir. Sizlerde artık, Karadeniz köylerinde doğup büyüyemeyeceğinize göre; giderek bozulan Horon dansını, kurs almadan otantik değerlerine göre oynama şansınız bana göre bulunmamaktadır.

Bu anlamda biz eğitmenlerin yaptıkları şu şekilde ortaya çıkmaktadır. Köylünün oynadığı otantik Horonların ( Tüm yöreler ) güzelliklerini, uzun yıllara dayanan horon oynama deneyimlerimiz nedeniyle (48 yıl) öğrenebiliyoruz. Tabiki her iyi oynayanın ruhunu yansıtabilmemiz mümkün olmamakla birlikte ,bir çoğunu içimizde barındırıp, sizlere aktarabilmeye çalışıyoruz.

Bizim verdiğim Horon eğitimi bu amacı taşımaktadır. Bizlerin  aktarabildiği kadar , kurs alanların istek arzu çoşkularıda çok önemlidir.