zeybek

0532 321 1718 – 0216 302 0554

Sirtaki Dersleri Sadece Kadıköy’de yapılmaktadır.

Kurs süresi :  1.15 dk'dır,  1.15 dk İcİnde 2  kez  mola verılır.  Sınıflar 12 kişi oluştuğunda çalışmalar başlayacaktır.
Ön kayıt için ; Bizi arayabilir veya " Sirtaki 1 Kişi gibi ve Ad-Soyad yazarak ;  0532 321 17 18 Nolu telefona SMS atınız. Ön kayıt yaptırarak sınıfın oluşmasını beklemeniz gerekmektedir. 

Adınızı yazdırıp snıfın oluşmasını bekliyoruz. Sınıf için yeterli sayı oluşursa çalışmalara başlıyoruz. Bu şartlar altında ön görülen başlama günleri ve saatleri ;

1- .. /../ 2016  Pazartesi          Saat : 19.30-21.00
2- ../../  2016  Çarşamba         Saat : 21.00-22.30Bookmark and ShareEğitmen : Melisa Pelit

Roman dansları kursumuz haftada bir defa 1 saat 15 dk’lık süreyle yapılır. Bu süre içerisinde bir kere ara verilir. Sınıflar en az 5 kişi olduğunda çalışmaya başlayacaktır.

Ön kayıt için;

1-Ev  Hanımları ve Çalışmayanlar için ;     .. / EKİM / …   Çarşamba  Saat : 14.30
2-Hafta içi Akşam ;                                            ..  /  EKİM /…   Çarşamba  Saat : 21.00
3-Hafta Sonu Gündüz ;                                    27  / EKİM  /2013   Pazar        Saat : 13.00

Bu sınıflardan birine katılabilirsiniz?

1.KUR

1.HAFTA:Roman kültürü ve danslarının müzikal yapısı, temel duruş ve adım

2.HAFTA:Temel adım tekrarı ve yeni figüre geçiş

3.HAFTA:Figür tekrarı ve bu iki figür için el, kol, omuz, kalça, baş kullanımı

4.HAFTA:Öğrendiklerimizin tekrarı, estetik ayrıntılar ve temel figürlerle kombinasyon çalışması

(Bu figürler içinde basma, koşma, sekme yaylanma olarak adlandıracağımız çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca bir koreografiye başlanacaktır. 1. Kur bitiminde gittiğiniz herhangi bir yerde dans edebileceksiniz. )

2.KUR

1.HAFTA:İlk kurun ve koreografinin tekrarı, diğer temel figüre geçiş

2.HAFTA:Figür tekrarı, başka bir temel figür ekleme, müzikle koreografiye devam

3.HAFTA:Bireysel ifade tarzını geliştirici, estetik ayrıntılarla figürleri geliştirmek

4.HAFTA:İki kurun da tekrarı, koreografiyi tamamlama.

(2. Kur bitiminde kendi oluşturduğumuz bir koreografiyle sahneye çıkabileceğiz ve estetiği iyice oturtmuş olacağız.)

Unutmayınız ki; figürlerin refleks haline dönüşebilmesi için tekrar şarttır. Bel altı figürleri iyice kavrandıktan sonra, bel üstü figürleri üstünde daha çok durulacaktır. Tavır, tarz, duruş provaları her ders ufak, ufak verilecektir. Ayrıca her ders başlangıcında ısınma çalışması yapılacaktır.

Devam etmek isteyen kursiyerlerle 3. Kur olarak daha fazla figür ve estetik üzerine çalışılacaktır. Ve bu kur içinde isteğe bağlı olarak “Ağır Roman” , Arabistan ve Hindistan’ın etkisinde kalan “Oryantal’e” dönük roman ya da İspanya çingenelerinin dansı olan “Flamenko” makamlarıyla devam edebiliriz.

Roman Dansları Hakkında genel Bilgiler;

Hindistan’ın eski başbakanlarından olan İndra Gandi, romanlar için yaptığı bir konuşmasında şöyle diyordu: “Romanların tarihi acının ve sefaletin tarihidir; ama aynı zamanda insan ruhunun kaderin darbeleri karşısındaki zaferinin de tarihidir.” Dünyanın dört bir yanına yerleşen ve sayıları yaklaşık 15 milyon civarındaki Roman halkını en iyi bu sözler tanımlar.

Yerleştikleri tüm bölgelerde her türlü baskıya maruz kalan bu halkın en büyük varoluş dayanaklarından biri, bütün bu olumsuz şartlar altında eğlenmekten, müzik yapıp dans etmekten geri kalmamalarıdır. Romanların kuşaktan kuşağa geçen dans ve müzik birikimi bu halkın en belirgin özelliğidir.

Roman dansları figürler, müzikalite ve adımlar bakımından kuzey Hindistan kökenli danslarla benzerlik göstermektedir. Ayrıca birlikte yaşadıkları ülkelerin dans ve müziklerine de belli bir uyum sağlamışlardır. Bu adaptasyonun tipik örneklerinden biri, pek çok dans tarihçisinin bahsettiği kökeni Roman danslarına dayandırılan Flamenko dansıdır. Ayrıca Oryantal dans ile eski Roman dansları arasında da benzer bir ilişki bulunmaktadır.