horoneviHedeflerimiz, Horon anlayışımız , insan sevgimiz.

Akışa müdahale edemiyoruz. Konser hedefimiz Kasım /2013 idi. Kendimizi fazla zorladık, üzerine gidince gecikme ve uzama söz konusu oldu. Dergi hedefimiz vardı, vazgeçmiş değiliz, konu üzerinde benden çok hassasiyetle duranlarda gevşeme oldu. Elbette vazgeçmeyeceğiz.

Bir hışımla İnternet Radyo işine girdik, onuda zorladık teknik problemler yaşıyoruz. Sizlere Dj olarak yaptıracağımız programlar gecikiyor. Hoş sizlerden soranda yok ya! HAYATA GEÇİNCE BAKARIZ DİYORSUNUZDUR.

Hedeflerden asla vazgeçmeyiz. Kemençe, horon Karadeniz arşiv çalışması yapacaktık. Hedefte var ama zaman bulamıyoruz. Arşiv çalışması oyunları bir standartta oturtmak ve oyunlara has melodilerin hayata geçmesini de sağlayacaktır. Eğitim kurumları maalesef sadece gösteri için çalışmaktadırlar. Eşsiz değerdeki halk kültürüne bir standart getirebilecek birlikteliği ve çalışmayı başarmak istememekteler..

Geleneksel kültürün var olan özelliklerini ve güzelliklerini gençlere sevdirecek anlayışı hayata geçirmek gerekir. Yöreye veya kültüre hizmeti sahneye çıkartılan sanatçılar ile yapma anlayışı yerine , halkı içine alan onu kemençeyle ,tulumla ,davul zurnayla harmanlayan bir yapıya büründürülmelidir. Bazıların haklı olarak ifade ettiği gibi ” yengeç horonu” (Sürekli tepinerek yana doğru giden herkesin kafasına göre takıldığı) şeklinden çıkarılmalıdır. Ki, teknik değeri sadece 7 veya 10 olan Horon her kes tarafından layıkıyla bir bütün ve birlik içinde, yöre insanının anlayış ve uygulayışına yakın tavır göstererek oynanabilsin.
Aclan Sezer Genç
Horon Evi Derneği Bşk.
04/03/2014