horon


0532 321 1718 – 0216 302 0554

Sirtaki Dersleri Sadece Kadıköy’de yapılmaktadır.

Kurs süresi :  1.15 dk'dır,  1.15 dk İcİnde 2  kez  mola verılır.  Sınıflar 12 kişi oluştuğunda çalışmalar başlayacaktır.
Ön kayıt için ; Bizi arayabilir veya " Sirtaki 1 Kişi gibi ve Ad-Soyad yazarak ;  0532 321 17 18 Nolu telefona SMS atınız. Ön kayıt yaptırarak sınıfın oluşmasını beklemeniz gerekmektedir. 

Adınızı yazdırıp snıfın oluşmasını bekliyoruz. Sınıf için yeterli sayı oluşursa çalışmalara başlıyoruz. Bu şartlar altında ön görülen başlama günleri ve saatleri ;

1- .. /../ 2016  Pazartesi          Saat : 19.30-21.00
2- ../../  2016  Çarşamba         Saat : 21.00-22.30Bookmark and Share
Hedeflerimiz, Horon anlayışımız , insan sevgimiz.

Akışa müdahale edemiyoruz. Konser hedefimiz Kasım /2013 idi. Kendimizi fazla zorladık, üzerine gidince gecikme ve uzama söz konusu oldu. Dergi hedefimiz vardı, vazgeçmiş değiliz, konu üzerinde benden çok hassasiyetle duranlarda gevşeme oldu. Elbette vazgeçmeyeceğiz.

Bir hışımla İnternet Radyo işine girdik, onuda zorladık teknik problemler yaşıyoruz. Sizlere Dj olarak yaptıracağımız programlar gecikiyor. Hoş sizlerden soranda yok ya! HAYATA GEÇİNCE BAKARIZ DİYORSUNUZDUR.

Hedeflerden asla vazgeçmeyiz. Kemençe, horon Karadeniz arşiv çalışması yapacaktık. Hedefte var ama zaman bulamıyoruz. Arşiv çalışması oyunları bir standartta oturtmak ve oyunlara has melodilerin hayata geçmesini de sağlayacaktır. Eğitim kurumları maalesef sadece gösteri için çalışmaktadırlar. Eşsiz değerdeki halk kültürüne bir standart getirebilecek birlikteliği ve çalışmayı başarmak istememekteler..

Geleneksel kültürün var olan özelliklerini ve güzelliklerini gençlere sevdirecek anlayışı hayata geçirmek gerekir. Yöreye veya kültüre hizmeti sahneye çıkartılan sanatçılar ile yapma anlayışı yerine , halkı içine alan onu kemençeyle ,tulumla ,davul zurnayla harmanlayan bir yapıya büründürülmelidir. Bazıların haklı olarak ifade ettiği gibi ” yengeç horonu” (Sürekli tepinerek yana doğru giden herkesin kafasına göre takıldığı) şeklinden çıkarılmalıdır. Ki, teknik değeri sadece 7 veya 10 olan Horon her kes tarafından layıkıyla bir bütün ve birlik içinde, yöre insanının anlayış ve uygulayışına yakın tavır göstererek oynanabilsin.
Aclan Sezer Genç
Horon Evi Derneği Bşk.
04/03/2014

Merhaba
Hayattan dans tadında farklı tatlar almak için el-ele tutuşarak eğlenceyi paylaşmak adına HORON ortak paydasında buluştuk. İçten, isteyerek ve özümseyerek Horon’u yaşam biçimi yaptınız. Horon, hayatınızda farklılıklar yarattı ki, Horon tadında eğlenceyi ve birlikteliği devamlı kılıyorsunuz. Fiziki mekanın oluşu sizleri bir arada tutmaya devam ediyor. Horon Evi’nin yaşaması ve ticari şartları kaldırabilmesi için, dernek statüsüne geçtik. Türkiye de yaklaşık 89 bin dernek var. Çoğu dernekler tüzüklerine, konularına bağlı olarak çalışmazlar, genelde kahve ve kumar hakimdir.
Sizlerin oluşturduğu Horon Evi ise birebir, tüzüğünde yazılı konularla yaşıyor, yaşatılıyor. Sizler sayesinde adına yakışır bir sosyal bir Kültür Derneği. Bugün için Başkanı ve Yöneticisi bizleriz. Üyelerin eşit haklara sahip olduğu bu derneğimizde, hepiniz bir gün Başkan ve Yönetici olabilirsiniz. Bu güne kadar bu ve buna benzer konuları konuşamadık. İpek Kaplan’ın bir yazısında dediği gibi ; Her türlü anlayışı, politikayı, hayata bakışı ve yaşam biçimini içinde barındıran nadir bir yapıya sahibiz.
Biliyorsunuz, bu kazanımları kolay elde etmedik. Önce insan düsturundan ve saygı sevgi çerçevesinde hareketle, HORON tadında derneğin devamını sağlamalıyız. Zaman içinde STK olma özelliğine kavuşabiliriz. Öncelikle üye sayının artışını düşünmüyorduk. Gelişen koşullar bizleri daha fazlı üyeye gereksinim olabileceği konusunda karar almaya getirdi. Sizler gibi arkadaş, eş-dost, kardeş yakınlarınızı derneğimize üye yapabilir misiniz? Bu vesile ile, derneğimize yeni katılan Akife Alas, Yusuf Estroti, Erdoğan Terzi, Selda Öner, Kerim Yılmaz, Sinan Yıldırım, Elif Bilgin, Dilek Büyükyılmaz, Filiz Aslan, Ahmet İskender, Esra Velikahyaoğlu, Serpil Köz, Aysel Baş, Nebahat Kırlangıç, İpek Kaplan, Buket Erdoğan, Demet Çeşme, Barış Şahin, Ayşegül Kurşun arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.
Kuruluş aşamasında üyelik aidatını 30 TL Aylık, 360 TL yıllık olarak belirlemiştik. Sayımız şu anda 106 kişi’dir. Üye sayısını 150-200 kişiye çıkararak Genel Kurul’da üye aidatlarını daha az bir rakama çekmeyi düşünüyoruz. Bu yapıyı ve eğitimi koruyup devam ettirmek bizim görevimiz. Ama, özellikle ben ; kursları ne kadar daha götürebileceğimi şimdiden kestiremiyorum. Genç eğitmenler devam eder mi? bilemiyoruz. Bu şartları ön görerek Horon Evi Derneğinin devamlılığını sağlamak, üyelerin rakam nedeniyle aidatları geciktirmeyeceği bir duruma getirmek zorundayız.
Kurs getirisi olmasa da, üye aidatlarıyla masraflarını karşılayabilen, üyelerin her zaman geleceği, bir arada olabileceği, kahvaltı-etkinlik-eğlence tadında çalışmalar için fiziki yapının var olmasını sağlayabilir miyiz? Üyeler ve dostlarının Film gösterisi, Fitness olarak kullanabileceği, çeşitli söyleşilerin olabileceği vb . etkinliklere açabilir miyiz?. Bu duruma tamamiyle sizler karar vereceksiniz. Bir araya gelip konuşamıyor, beraberliği sadece Horon ve eğlence tadında kullanıyoruz. Genelde Facebook kullandığımız için üyeleri Facebook içinde bir konuşmaya ekleyeceğim. Gereksiz bulanlar veya sıkılanlar konuşmadan ayrılabilir. Düşüncelerini, ön görülerini paylaşmak isteyenler, yapılanlardan, eksiklik ve yanlışlıklardan serzenişte bulunanlar olabilir. Derneğe geçmişte girenlerden mutsuz olanlar veya gereksiz bulanlar çıkabilir. Bunları tartışmaktan çekinmeyin lütfen! Nasıl karşılanır diye düşünmeyin.
Açıklık, şeffaflık bizim en çok önem verdiğimiz değerimizdir. Düşünceleriniz özgürce ve medenice karşılanacaktır. Ayrıca dernek üyeliğinden ayrılmayı düşünenler de çekinmeden bir dilekçe yazarak üyelikten ayrılabilirler. Her şeyi “Kırmadan, kırılmadan- kızmadan, kızdırmadan” halledebiliriz.
Bu güne kadar 7-8 Bin’e yakın kişi kurs aldı gitti. Dernekte 106, Grupta 765 kişiyiz. Gelenler de olacak, gidenler de, herkese saygı ve sevgi ile bakmaya devam edeceğiz. Sizleri severek, sayarak ve güven vererek Horon ortak paydasında Karadeniz ve Halk Kültür’ü adına kazandık. Gidenleri aynı şekilde, dostluk bağı saklı kalmak kaydıyla kabul edeceğiz. Horon Kültürü içinde kalmalarını sağlamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.
Masraf ve gelir-giderlere ait basit bir yazıyı önümüzdeki günlerde görüşlerinize sunacağım.aclanhoronevi
Saygı, Sevgilerimle
HoronEvi Derneği
Aclan Sezer Genç
 


Her ay gerçekleştirdiğimiz kahvaltılı pratiklerimizin Mayıs ayı etkinliğinde keyifli bir kahvaltıdan sonra değerli sanatçımız Yunus Emre Kurt‘un kemençesi eşliğinde Maçka Kadın, Sürmene Sallaması ve diğer oyunların çalışmalarını yapacağız.

Birlik ve beraberlik içinde kültürü yaşamak için siz de bize katılın!

Tarih: 18.05.2013 Cumartesi 09:00

Yer: Horon Evi Derneği / Kadıköy

Not: Kahvaltı + Sanatçı + Pratik + Derneğe Katkı = 20 TL

 

 


Bookmark and Share