aclan sezer genç
Selanik güncesi 4. gün
Gülnur Tuzcuoğlu tarafından Horon Evi’de (Dosyalar) · Belgeyi Düzenle · Sil
SELANİK GÜNCESİ
4.Gün
Bizans müzesi kahvaltıdan sonraki ilk planımızdı. En gençler hariç (onlar yine geç saatlere kadar gece aramaları nedeniyle geç yattıkları için) takım tamam sayılırdı. Minibüsle Bizans Müzesine gittik. Müze dış görünüş itibari ile modern bir yapı. Binanın mimari yapısı son derece kombine modern malzemelerle üretilmiş. Yüksek kalite inşaatı ile karakterize, yunan mimari mirasının öğeleri bir araya getirilmiştir. 1994 yılında resmi açılışı yapılmıştır. 2000 yılında Kültür Bakanlığı bu eseri; tarihsel anıt eser ve sanat eseri ilan etti. 2005’te Avrupa konseyi Müze ödülü almıştır.
2900 eser kronolojik olarak izleyiciye sunulmuştur. Eserler hikâyeleri duvara asılı şekilde ve önlerine stantlar koyulmak sureti ile sergilenmektedir. Bu anlatım şekli çok farklı. Camekânlar içinde görmeye alıştığımız eserler, bir soluk ötede öylece duruveriyor. Bizans kültür ve sanatı dönemsel bölümler halinde sunulmuş izleyiciye. Geç Antik Dönem (3.-4.yy), Constantinople (1453)ve 19. yy’a kadar. Freskler, mozaikler, simgeler, mermer mimari öğeleri, dini ve sosyal yaşama ait araç gereçler, kişisel süs nesneleri, Bizans hayatında günlük kullanıma ait objeler, anforalar farklı anlatımla izleyici ile buluşmakta.
Küçük ama etkili anlatımı olan müzede kafalarda oluşan birçok soru oldu. O gün merak edilen sıralama kabaca şöyle.
Antik Yunan, Batı roma, Doğu Roma (Bizans), Osmanlı. Kabaca; Batı Roma; yönetim, mimari ve sosyal yaşam alanlarında Antik Yunandan ilham almıştır. Batı roma Germen istilası nedeni ile yok olunca Roma imparatorluğunun başkenti İstanbul’a taşınmış ve doğu roma İmparatorluğu kurulmuştur. Bizans imparatorluğu’da denebilir. Ve malumunuz 1453 Osmanlı. Müzedeki açıklamada; Osmanlı istilasından sonra yüzlerce yy. gerileme olduğu yazmakta idi.
Müzenin kafesinde oturup kahvelerimizi yudumlarken, modern mimari ile örtüşen, hafif caz tınıları ile ortamın keyifli atmosferini soluduk. Minibüsle tekrar otele döndük.
Halkidiki plajına gittik. Rahat edeceğimiz bir kafeteryada konuşlandık. Deniz gerçekten çok güzeldi. Sağ taraftaki buruna doğru yüzerken buldum kendimi. Tabii suda zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Oldukça sığ olan denizde martıların ve suyun sesini dinleyerek, balıkların peşinden gidince sanırım herkesi telaşlandırmayı başarmışım. Ama gerçekten zamanı anlamamıştım. Sessizlik ve kendinle olma duygusu alıp götürmüş beni burunun en ucuna. Kıyıya döndüğümde kimsenin telaşını anlamlandıramamıştım. Bana sadece yarım saat gibi gelmişti zaman. Kağıt oyunları, hoş sohbetler ardı ardına, güneşi tam batırmadan akşam yemek yiyeceğimiz restorana gitmek üzere plajdan ayrıldık.
Otelde hazırlanıp yürüme mesafesinde bir önceki gün keşfettiğimiz ΟΥΖΟΥ ΜΕΛΑΘΡΟΝ Tavernasına gittik. Kalabalık olduğumuz için masa bulma konusunda biraz zorluk çeksek de Sare’nin ısrarlı girişimleri sayesinde iki ayrı masaya oturduk. Yunanların yemek servislerini bu kadar hızlı yapmalırının sebebi nedir diye düşünüp durdum. Bir meze bitmeden diğerleri akın halinde gelip durdu. Her şey yine çok lezzetli ve taze idi. Midyenin, ahtapotun her çeşidi mevcuttu. Rakı bardakları küçük geliyor. Aynı marka uzoyla masamızı şenlendirdik. Orada da kişi başı aşağı yukarı 40 tl._ kadar ödedik.
Ne diyelim; herkes çocuklar gibi şendi. Peki, horon bitecek miydi? Tabi ki bir gurup otele dönerken bir kısmımız da o geniş güzel caddede Onur’un kemençesine adımlarımızla eşlik etmek üzere gittik.
Artık son gecenin de sonuna gelmiştik. Sabah Aclan Hocanın kalkış ve hareket saatini 7.30 olarak vermesi ile otele dönüş yaptık.
O gece çok güzel uyudum. Öylesine derin uyumuşum ki yaklaşık 4 saat yetmiş bana. Ne yediğimiz yemek, ne de içtiğimiz uzo herhangi bir rahatsızlık vermedi. Sabah 5’te gözlerimi açtım.
Herkes ilk defa tam saat 7.30 da otelin kahvaltı salonunda buluştu. Minibüse yerleştik…
Renklerle dolu bir tatil son buldu.
16.08.2011’Selanik

Merhaba Arkadaşlar ;

Bir kerelik kurs alsanız da, arada bir gelseniz de, Horon Evi’ni ne kadar benimseyip, sevdiğinizi görebiliyoruz. Bu durum herkes tarafından da rahatlıkla anlaşılabiliyor.  Bizler de , sizler için elimizden geldiğince (!), sağlık ve zaman ölçüsünde -Pratik, Kemençeli Muhabbet, Kahvaltılı pratik, piknik , yurtiçi , yurt dışı gezisi vs..- Horon Evi anlayışı / özelliği ve önce insan diyerek, en iyisini yapmaya, uygulamaya özen gösteriyoruz.

Derneğimize üye olarak, bir kaç kişi ile yürütülen bu yapıyı genele yayıp projeler oluşturabilirsiniz: Aynı Horon halkamız da ki gibi. Ortak bilinç ve aklı hayata geçirebilirsiniz. Birebir hepinizi tanıdığım için, bu tür güzellikleri hayata geçirebilecek bilgi, tecrübe, anlayış ve fedakarlığın sizlerde var olduğunu biliyorum. Sizlerin öneri, istek ve arzusuyla,  mekan ve marka olarak  gerekli şartları oluşturduk.Tek halkada  anlam, duygu ve bütünlük içinde aynı şeyleri düşünüp, aynı hareketleri uygulayabiliyoruz.

Horon, bizlerin yaşamına olağanüstü güzellikler katıyordu. İstedik ki herkes, var olan bu güzellikleri  uygulayarak yaşasın. Horon Evi ve Horon’un içinde kaldığınıza göre, düşüncelerimize göre uygun amaca ulaştık.  Daha büyük hazlara ulaşabilmek için ortak akıl gereklidir. Yapısal değişiklikler için hepinizin aklına, önerisine ve de çalışmasına gereksinim vardır. İnsana ve yöreye ait olan Horon gerçeğinden yola çıkarak geldiğimiz nokta takdire şayandır. Korumak, geliştirmek ve  doğruları, kardeşlik bilinciyle geleceğe taşımak hepimizin görevi olmalıdır.

Derneğimize üye olunuz.  Hayatınıza ritm katarak, geleneksel kültürün doğrularıyla hayatınızı renklendiriniz. Ruhunuza iyi bakabilmenin yolu sanattır. “Horon da, sanat gibi bir danstır.” Doğruları, değerleri, felsefesiyle  öğrenip uygularsanız bu gerçeği, yani sanat gerçeğini her zaman yaşarsınız. Horonda varolarak yaşamak, dans ederek, eğlenerek  yaşamak en doğal hakkınızdır.

Çakma  Horon’u bilmek, yani gittiğiniz düğün veya eğlence yerlerinde – yanlış olan genel tabiriyle tepinerek oynamak- yetmez. İnsan vücut yapısına uygun olmayan hareketlerle oynarmış gibi görünmek gülünçtür. Asıl olan melodidir. Melodi; O yörenin bağrından, yöre insanlarının beğendiği ve özümsediği tınılardan, kaidelerden oluşmuştur. Horon; basit / sade / yalın / abartılmadan  topluca oynanması, icra edilmesi gereken bir danstır.

Denemeli, Horon’u bizimle ve bizim dışımızda uygulamalı, Horon’un veya dansın hayatınıza neler kattığına bakmalısınız. Horon’da bu duruma gelebilmek için, büyük şehirlerde yetişen dördüncü, beşinci kuşak Karadeniz’liler ve Karadeniz severlerin eğitim alması şarttır. HoronEvi derneğimiz bunun için kurulmuştur. Giderek yozlaşan ve zorlaşan siyasi ve ekonomik hayata, dans ederek tutunabilirsiniz. Coşku dansı olan Horon bunun için biçilmiş kaftandır. Böyle bir hayatı, fırsatı yakalamışken, ıskalamayınız.

Gelin, görün, yaşayın. Beğenmediğiniz eksik veya yanlışlıkları iletiniz. Yanlış uygulamayı -bilerek- asla yapmadık, yaşamadık, yaptırmayacağız ve yapmamaya özen göstereceğiz. Çünkü biz HoronEvi Ailesiyiz… Derneğinize, halk kültürüne ve ritm kattığınız hayatınıza sahip çıkınız.

Horon Evi Derneği

Aclan Sezer Genç

 


03Nis

Adres tarifi

Telefon :  0 (532) 321 17 18 – 0 (216) 302 05 54

Kadıköy: Osmanağa Mah. Süleymanpaşa Sokak { Serasker Cad. Devamı } Aybek İş Hanı No : 30 –

Kadıköy

Yaya (1) Kadıköy Altıyol / Boğa'ya sırtınızı verin , Bahariye ye doğru çıkın , ikinci soldan sapın, 50 mt ileri dedir. Bursa Kebapçısını geçin cadde üzeri sağda No: 30 (Kadın sağlığı ve Spor Mrk yanı) aynı zamanda Şok marketin yanında
Araç (1)Kadıköy Boğa'dan (Altı yol) FB Stadına doğru gidin, Sağdan ilk sokak'tan sapın (eski adliyenin sokağı)ikinci sağdan (Eski-BİLGE ADAM dershanesini solunuza alın) tekrar sağa sapın Süleymanpaşa sk'tasınız. Sol tarafta Kadın Sağlığı Mrk yanı AYBERK İş Mrk. İleride 2 kapalı , birde açık otopark var.
Topkapı
Maçka Sevinç Köyü Derneği Beyazıtağa Mah.Topkapı Bostanı Sokak No.5 Kaleiçi/Topkapı
Topkapı :
Araç ile ; Çapa (İst.Tıp.Fak.) Geçtikten sonra Shell benzinciden sağa sapın (Topkapı Cad) yolun bitiminden sola dönün Kaleiçindesiniz. Sol tarafta otel Özvural ve Yuvam otellerinin bulunduğu sokağa girin yol bitiminde sağaınızda dernek binasını göreceksiniz. PTT 'nin her iki yanındaki sokaktan içeri doğru girin yol ,soldaki ilk olkulu geçin yol bitince karşınızda binayı göreceksiniz.
Yaya (1) Tranvay ile Pazartekke durağında inin, Eresin Otelinin önündeki ışıklardan sağa dönün merdivenlerden evlere doğru yürüyün , sağa dönün sağınızda CİTY  WALL  HOTEL yanı iki katlı dernek merkezi.
Yaya (2) Metrobüsten Maltepe durağında inin,mezarlığı sağınıza alarak surlara doğru (bayrak direğine doğru) yürüyün Kale içindesiniz.