Biz Kimiz ?

Google+ Birikimimiz nereden geliyor? 50 yıllık birikimimizin başlangıcı aşağıdaki satırlarda yazılmaktadır: Gerçekten de horon kültürünü yöresel eğlence olmaktan çıkarıp, 1937-38’lerde Atatürk’e horon gösterisi sunabilme şerefine erişen, 1945-50 yıllarından itibaren Karadeniz Horon ve Kemençe kültürünü, İstanbul sahne ve gösteri alanlarına taşıyan, Maçka yöresi halk oyununun ve Karadeniz kültürünün bu günlere ulaşılmasına […]

Google+ Bookmark and Share
Birikimimiz nereden geliyor?


50 yıllık birikimimizin başlangıcı aşağıdaki satırlarda yazılmaktadır:

Gerçekten de horon kültürünü yöresel eğlence olmaktan çıkarıp, 1937-38’lerde Atatürk’e horon gösterisi sunabilme şerefine erişen, 1945-50 yıllarından itibaren Karadeniz Horon ve Kemençe kültürünü, İstanbul sahne ve gösteri alanlarına taşıyan, Maçka yöresi halk oyununun ve Karadeniz kültürünün bu günlere ulaşılmasına öncülük eden, Horon’un gerçek sultanları, Soldoy’luların önünde horonla özdeşleşmiş biri olarak, Karadeniz kültürü adına saygıyla eğilmeyi bir borç biliyorum.

“Sultans of the dans” adlı gösterideki horonun, bilim ile bütünleşen muhteşem tekniği, olağanüstü gösteri düzeni ve estetiği varsa; bu olguları bire bir tamamlayacak ruhu da, alçak gönüllülüğü bir kenara bırakacak olursak, Biz Maçka/Sevinç ( Soldoy ) köylülerde vardır.

Bu konudaki en büyük eksikliğimiz ise; Maçka horon kültürümüzü, estetiği / görselliği, tekniği ve ritmik ahengiyle bu günlere taşıyamamamızdır. 1963 yılında çocuk yaşımızda, zorunlu olarak başlayan ve 1963 yılından itibaren , Türkiye sahne ve gösteri salonlarında devam eden dans tutkumuz 2005 yıllarından itibaren, bir tesadüf eseri bizleri, Horon eğitimi verme konumuna getirdi.

2005 yılından itibaren, Kadıköy ve Topkapı’da etkili keyifli olarak devam etmektedir. Bugüne bakacak olursam, Horon eğitimi verme konusundaki amacım diğer eğitmenler gibi , “Horon’u, “Evrensel danslar” gibi , her yer, her konum  ve her mekanda oynanabilecek dans yapabilmek” oldu.

Eğitimlerdeki temel düşüncemizi ; “Horon bizim için ne matematik eğitimi , ne de asker talimidir. Horon ; ritmik müzikle bire bir bütünleşerek ahenkle oynanan/yaşanan bir coşkudur.” (AsG)

” Horon; ritm , uyum , çabukluktur. Aşağı almadan , omuz silkmeden horon olmaz” (AsG) düşünceleri oluşturdu. Ve bu şartlar altında, Karadeniz Horon Kültürünü geleceğe taşımaya elden geldiğince aracılık ediyorum.

Horon öğrenenlerin istekleri ve Horon kültürünü yakın çevresine sevdirip aşılayabilmeleri için ; Yöresel gösteriler, toplantılar ve etkinlikler yapıyoruz. Türkülü, Horonlu, Kemençeli eğlenceler düzenliyoruz. Horon oynayan herkese, Horon oynayabilecek mekanlar sağlıyoruz.

Anadolu Ateşi ile yapılan çalışma

Yaşınız, boyunuz, kilonuz ne olursa olsun, Horon dansının tüm güzelliklerini mutlaka öğretiyoruz. Horon’un sonunu olmadığını çok iyi biliyor ve sürekli gelişmek için için kendimizi geliştirmeyi asla elden bırakmıyoruz.

Horon eğitiminin birbirinden farkı yok gibi görünse de, bölgelere ve melodik yapılarına göre olan horon oynama tavırlarını, kursa katılanların memleketine göre öğretmeye çalışıyoruz.
Profesyonel HoronEvi / Maçka Halk Oyunları Ekibimizle profesyonel olarak her türlü etkinliklerinizin güzel geçmesini sağlıyoruz. Kemençe kurslarımızla da kültüre hizmet etmeyi sürdürüyoruz.

HoronEvi
Aclan Sezer GENÇ

Bookmark and Share

Yorum Yaz