Aclan Sezer Genç

Bize bu yardımı yapar mısınız? Bizi veya bizleri ; Özellikle eğitim ve davranış konusunda öncelikle olumsuzlukları, yanlışlıkları eleştirmekten kaçınmayınız.. Eksiklik veya yanlışlıklarımızı sizlerin değerlendirmesine göre düzeltebiliriz. Mükemmel hiç bir şey yoktur, olamaz. En iyisini yaptığımızı sanıyoruz. Lütfen , Web sayfamızda Horon kültürü için bizleri eleştiriniz. Ki, eksik veya yanlışlarımızı düzeltme […]

Bize bu yardımı yapar mısınız?
Bizi veya bizleri ; Özellikle eğitim ve davranış konusunda öncelikle olumsuzlukları, yanlışlıkları eleştirmekten kaçınmayınız.. Eksiklik veya yanlışlıklarımızı sizlerin değerlendirmesine göre düzeltebiliriz.
Mükemmel hiç bir şey yoktur, olamaz. En iyisini yaptığımızı sanıyoruz. Lütfen , Web sayfamızda Horon kültürü için bizleri eleştiriniz. Ki, eksik veya yanlışlarımızı düzeltme şansımız olsun..

aclankandirabeyazHoron Eğitmeni ve Horon Evi Dernek Bşk

BIZ KIMIZ ?

Birikimimiz nereden geliyor?

50 yıllık birikimimizin başlangıcı aşağıdaki satırlarda yazılmaktadır:

Gerçekten de horon kültürünü yöresel eğlence olmaktan çıkarıp, 1937-38 ler de Atatürk e horon gösterisi sunabilme şerefine erişen, 1945-50 yıllarından itibaren Karadeniz Horon ve Kemençe kültürünü, İstanbul sahne ve gösteri alanlarına taşıyan, Maçka yöresi halk oyununun ve Karadeniz kültürünün bu günlere ulaşılmasına öncülük eden, Horon’un gerçek sultanları, Soldoylu’ların önünde horonla özdeşleşmiş biri olarak, Karadeniz kültürü adına saygıyla eğilmeyi bir borç biliyorum.

“Sultans of the dans” adlı gösterideki horonun, bilim ile bütünleşen muhteşem tekniği, olağanüstü gösteri düzeni ve estetiği varsa; bu olguları bire bir tamamlayacak ruhu da, alçak gönüllülüğü bir kenara bırakacak olursak, Biz Maçka/Sevinç ( Soldoy ) köylülerde vardır.

Bu konudaki en büyük eksikliğimiz ise; Maçka horon kültürümüzü, estetiği / görselliği, tekniği ve ritmik ahengiyle bu günlere taşıyamamızdır. 1963 yılında çocuk yaşımızda, zorunlu olarak başlayan ve 1963 yılından itibaren , Türkiye sahne ve gösteri salonlarında devam eden dans tutkumuz 2005 yıllarından itibaren, bir tesadüf eseri bizleri, Horon eğitimi verme konumuna getirdi.

2005 yılından itibaren, Kadıköy ve Topkapı’da etkili keyifli olarak devam etmektedir. Bugüne bakacak olursam, Horon eğitimi verme konusundaki amacım diğer eğitmenler gibi , “Horon’u, “Evrensel danslar” gibi , her yer, her konum  ve her mekanda oynanabilecek dans yapabilmek” oldu.

Eğitimlerdeki temel düşüncemizi ; “Horon bizim için ne matematik eğitimi , ne de asker talimidir. Horon ; ritmik müzikle bire bir bütünleşerek ahenkle oynanan/yaşanan bir coşkudur.” (AsG)

” Horon; ritm , uyum , çabukluktur. Aşağı almadan , omuz silkmeden horon olmaz” (AsG) düşünceleri oluşturdu. Ve bu şartlar altında, Karadeniz Horon Kültürünü geleceğe taşımaya elden geldiğince aracılık ediyorum.

Horon öğrenenlerin istekleri ve Horon kültürünü yakın çevresine sevdirip aşılayabilmeleri için ; Üyelerimize yöresel gösteriler, toplantılar ve etkinlikler yapıyoruz. Üyelerimize Türkülü, Horonlu, Kemençeli eğlenceler düzenliyoruz.

Yaşınız, boyunuz, kilonuz ne olursa olsun, Horon dansının tüm güzelliklerini mutlaka öğretiyoruz. Horon’un sonunu olmadığını çok iyi biliyor ve sürekli gelişmek için için kendimizi geliştirmeyi asla elden bırakmıyoruz.

Horon eğitiminin birbirinden farkı yok gibi görünse de, bölgelere ve melodik yapılarına göre olan horon oynama tavırlarını,  katılanların memleketine göre öğretmeye çalışıyoruz.

Aclan Sezer GENÇ

Yorumlardan bazıları ;

Anne Babanın çocuğuna bakışı dışında , kaç kişi vardır başkalarının mutluluğunu hesap eden, düşünen? Kaç kişi tanıyorsunuz?
Hepimizin ortak tanıdığı bir kişi Aclan Sezer Genç.
Horon oynatabilmek, Horon Halkasının önemini anlatmak, Kültürü doğru şekilde aktarıp öğretmek, bu halkada dostluklar oluşturmak ve barındırmak, iyi niyeti-sevgi ve saygıyı vermek ve tutabilmek adına canını dişine takan, bizler için sağlığını bile gözardı edebilen, yemeyen yediren, bizler ıskalamayalım diye bir çok şeyi ıskalayabilen cok sevgili Aclan Hocam,
Güzelliklerle dolu bir gece daha yaşattınız bizlere..

Yemek bahaneydi, horon dışında herşey bahaneydi, HORON ve kattıkları şahaneydi…

Varlığınız, Sağlığınız daim olsun…

Yaklaşık iki senedir Horonevi’nde öğrendim, paylaştım, eğlendim… Haftanın en güzel günü perşembedir benim için. Sabah mızmızlanarak uyandığımda aklıma perşembe olduğu gelince gözlerim açılıverir, büyük bir motivasyonla başlarım güne. Akşamı iple çekerim. Dostlarla buluşmanın mutluluğu, horonun coşkusu alır götürür yüreğimi yaylalara. Her ayrılık vakti ise zordur, on dakika daha, beş dakika daha musallat oluveririm hocamın başına.

İnsanlar genelde aidiyetlik duygusunu tatmak,kendilerine bir statü kazandırmak için topluluklara katılırlar.Çoğunun amacı çevre edinmek,aidiyetlik duygusunu tatmin etmek ve sosyal görünmektir. Bir yandanda gerçekten organizasyonunda sevgi,paylaşım,samimiyet barındıran topluluklar vardır. Kişiler o toplulukların üyesi olmak için emek verirler.

Horonevi bana göre bir dernek değil bir ailedir. Nasıl bir ailede her hüzün her sevinç paylaşılıyorsa buradada öyledir. Yeri gelir muhabbet edilir,yeri gelir hep bir elden tamirat yapılır,yeri gelir yardımlaşılır. O gün çalışmadan ayrıldığınızda ertesi hafta yapılacak çalışma gününü iple çekersiniz.Her gün yeni bir şey öğrenir, bir çocuk gibi her yeni figürle kendinizi horon kültürü içerisinde büyütürsünüz.Oynadıkça oynarsınız stres kaybolur gider. Yalnız bu her dans öğretilen kurumda aynı şekilde etki bırakmaz.Aileye bir kez girdiniz mi merhaba dediğiniz her kişi yavaş yavaş dünyanıza girmeye başlamıştır bile. Öyle dışarda selam vermeye çekindiğiniz ortamlara benzemez art niyet düşünülmez.Düşünen insanıda Aclan hocamız barındırmaz güven duyarsınız.Çünkü Horonevi bir ailedir.

Kıssadan hisse esas olan horondur.Aclan hocamızın dediği gibi horon bir coşkudur, elele tutuşmadan horon olmaz.

Bizi buluşturan Aclan hocama sonsuz teşekkürler! Horonsuz kalmayın 🙂

Diğer tüm yorumlar 


Bookmark and Share


Yorum Yaz