aclan_komotini_kasim_15Bende öğreniyorum

Eğitimlerde dersi anlatırken ve uygularken kursa katılanları ayna vasıtasıyla kontrol ederek ayak basışlarında ki yanlışlığını görür , o bölümlere müdahale ederek , o kişilerin daha çabuk adapte olmasını ve horonu kaz ve keyif verecek şekilde oynamasını sağlamaya yönelik uyarılara devam edersin.

Çoğunluk saygı ile karşılasa da her sınıfta bir veya iki kişi verilen hareketleri yapmalarına rağmen -yapamıyorum, -olmuyor düşüncesinde ısrar ederler. Bizlerde doğal olarak o bölümleri / figürleri yaptıklarını gördüğümüz için – hayır ,siz bu bölümü zaman zaman şaşırsanız da gayet iyi yapıyorsunuz- deriz.

Amacımız göz boyamak değil , iyi bildiğimiz bir şeyi yapanları gördüğümüzden ısrarcı olarak doğru yaptıklarını söyler dururuz. Erken adapte olup kısa sürelere sıkıştırılan kurslar da başarılı olmalarını isteriz.

12 Sene boyunca şunu öğrenmemişim. Canlı olarak ders içinde doğru yaptıklarını görsem de , video kayıtlarıyla bu düşünceyi desteklesem de – evet, siz yapıyorsunuz dememin yanlış olduğunu yeni öğrendim.

Yaptıkları halde kendileri yapamıyorum diyorsa , kesinlikle evet siz yapamıyorsunuz demeliymişim.

Öğrenmenin yaşı yok. Evet bunu yeni öğrendim.

Düşünseniz’e oynarken ara sıra hata yapıp düzeltse bile, sizle rahatlıkla oynasa bile, guruba uyum sağlasa bile, ara sıra yanlış yaptığı için, ki çok normal bir durum, kişi ben yapamıyorum dese de, ona -evet siz yapamıyorsunuz deyip, bu yaşa kadar deneyimlediği dans anlamındaki öz güven eksikliğini pekiştirmeniz gerekirmiş. 14.12.15