Maçka’lılar , Halk Oyunları Eğitmenleri, Üniversite Halk Oyunları Kulüpleri, Liselerin dikkatine
Amacımız Maçka Horonunun öğretilmesi, geleceğe aktarılması ve elden geldiğince korunabilmesi içindir.
Böyle bir gösteri düzeninin hayata geçmesini arzu ediyorsanız bizimle iletişime geçiniz. Maçka tavırlı Horonun hayata geçirilmesi için isteyenlere bizzat Horon Evi eğitmenleri tarafından destek verilerek çalıştırılacaktır.
Aşağıda biraz da olsa açıklamalarıyla belirttiğimiz Maçka tavırlı horonlar koreografi haline getirilmiştir. Telif hakları; koreografilerin ve figürlerin bize ait olduğunu belgelemek içindir. Maçka tavırlı horonun , doğal figürlerin korunmasını amaç edilerek sahne akış düzeni oluşturulmuştur. Asla ticari bir anlam taşımamaktadır.
1 ) – Geçmişte yaşayan Trabzon ili, Maçka ilçesi, Sevinç Köyü insanlarının tavırlarından, Eğitmen: Aclan Sezer Genç tarafından derlenen, tasarlanan, senaryo edilerek oluşturulan Trabzon Maçka Horonu Koreografisi…

2 ) – Türkiye’de sadece Trabzon Maçka’nın Ocaklı (İspela) köyünde oynanan tavrıyla ve melodisiyle çok farklı görünüme sahip İzme adı verilen Kadın Horonu ile ; Yine Trabzon Maçka’nın Sevinç (Soldoy) da oynanan çok estetik Kadın Horonu Eğitmen: Aclan Sezer Genç tarafından tasarlanmış, senaryo edilerek Maçka Kadın Horonu Koreografisi olarak oluşturulmuştur.

3 ) – 10.04.2009 Horon Evi-Aclan Sezer GENÇ
TRABZON MAÇKA “ SOLDOY” BIÇAK HORONU

Uzun yıllardan sonra kültürel değerlerimizin farkına varmaya başlıyoruz. Trabzon’da doğup büyümediğimiz için ve bu güne kadar kaleme alınmamış, Maçka Horonu ; Maçka Soldoy Bıçak Horonunun geçmişini, yaşadıklarımızı, gördüklerimizi, oynayarak uyguladıklarımızı ve anlatılanları bir arada düşünerek, ortaya çıkan önceliklerini ifadeedilmeye çalışılarak koreografisi oluşturulmuştur.