Ses’de , Ses’sizlik de değerlidir.

Ses’de , Ses’sizlik de değerlidir.

9 Şubat 2011, 13:21

Geçmişte ,Karadeniz ve Muhabbet gecelerini güzel ve beğenilir kılan ,için de sanatçıya ve insana saygıyı barındıran, dinlerken susabilmeyi başarabilmek ,kültürümüzü genç kuşaklara ve karadenizli olmayanlara aktarabilmek yolunda çok önemli bir adım ve son derece titizlikle uygulanması gereken bir görevdir.

Bu nedenle ; Horon ve Karadeniz gecelerin de” SES’DE SES’SİZLİKTE ÇOK DEĞERLİDİR.”  Söylerken/Söylenirken Ses’in değerini , Dinlerken Ses’sizliğin güzelliğini yaşayabilmeliyiz. (AsG)

Mekanları ve Sanatçıları aşırı yüksek sesli, gürültülü müzik olarak dinlemek,dinlettirmek durumda  bırakmamalıyız. Akustik (Çıplak Ses ile ) yani özüne uygun , sesleri doğal güzelliğiyle işitmek, işittimek durumundayız.

Bu mümkün değilse !

İçkili sohbetlrin farkında olmadan arttığı geceler de , sanatçılar müziklerini yapabilmek ,seslerini duyurabilmek için ses’in şiddetini arttırmak durumunda kalırlar ve kalıyorlar. İşte o zaman , dinletiden ve keyif almaktan öteye, gürültüyle beraber bir şeyler iştmek durumda bırakıyor bizleri. Arkadaş,dost ve mekan sahiplerini uyarmalı ,gürültüden uzak Karadeniz’imizi yaşamayı becerebilmeliyiz.

Sonuç olarak ;  SES’DE SES’SİZLİKTE ÇOK DEĞERLİDİR.”  Söylerken/Söylenirken Ses’in değerini , Dinlerken Ses’sizliğin güzelliğini yaşayabilmeliyiz.

Yorum Yaz