Onları taşımak , isteklerini yerine geitirmek boynumuzun borcudur..

30 Eylül 2011, 12:34

Ben ; Herkesin beğendiğini beğenmem diyenlerden misiniz?
Beğenme ve yorumlarınız, kültüre yeni adım atanların beyinlerinde daha olumlu düşünceler oluşmasına öncülük eder. Beğenmekten çekinmeyiniz.:) Kayıtsız kalmak yorumlamamak kültür aktarımını yavaşlatabilir.
Geçmişten bu güne bizler de oluşan, horon,eğlence birikimini ,insan olarak ve kültüre tutkun bireyler olarak geleceğe aktarmak zorundayız. Bu görev boynumuzun borcudur.
Kültürümüzü seveni, kültür adına sever, Kültürümüzü çok seveni kültür adına çok sever, daha çok seven daha çok seven anlayışa sahibiz.
Onlardır ; Çocukların, gençlerin bilmedikleri,tanımadıkları kültüre sıcak bakmalarını sağlayan. Onlardır Horon halkasında el,ele tutuştuğunuz da ; yan yana, gönül, gönüle olduğunuzu hissettirenler dir onlar.
Onlardır Horon gecelerini anlamlı ve eğlenceli kılan.Onlardır yeni gelenleri kucaklayan bağırlarına basan.
Asla unutulmamalı ki , HoronEvin’de ; Paylaşımcı, kültüre katkı sağlayanı sahiplenici,
vicdanlı hareket , hakkaniyet ve ortak akıl geçerli olmuştur, olmaktadır, olacaktır.
Profesyonel olmak istiyorum, duygularım el vermiyor.
Saygılarımla …
Düşünceler ; 02.08.2011
Özellikle [http://grou.ps/horonevi] bu siteye resim, video yüklemenin ne kadar zor ve zahmetli oluşunu on beş senelik tecerübemle en iyi bilenlerden biriyim.
Sevgili dostlarımız ; Neşe Müniroğlu, Hülya Sofuoğlu, Hamdiye Akın, Özlem Gülay, Perihan Çoker, Kadriye Yücel , Özer Genç, Müjde Yılman, Tolga Yazıcı zaman ve emek harcayarak siteyi grubumuzu aktif ve güzel kılıyorlar. Hepiniz gibi kültüre yaptıkları katkıların yanında, hem kendileri adına, hemde Karadeniz kültürü adına bıkmadan usanmadan sitemize de zaman ayırmaları beni çok mutlu ediyor. Sizleri saygı ve sevgilerimi gönderiyorum. Şu bir gerçek ki ben kültürümüzü seveni çok ama çok seviyorum. :)))
Kültür adına, dostluk adına tüm ailemizden aynı çalışmayı göstermelerini bekliyorum. İyi ve güzel şeyler yapıyor, yüreğinizi açıyorsunuz. Bu anlayış geleceğe katkıda bulunanların adlarıyla, yani sizlerin isimleriyle aktarılmalı…Herkesin sizleri tanımasını arzu ediyorum.
Saygı , Sevgilerimle
AsG
Aclan Sezer Genç 18 gün önce
Aktivite Puanı: 643
Etkinlik, eğlence, gezi için daha profesyonel bir horonevi mi? olmalı?. Karşılığı sıkıntı/üzzüntü olmayabilecek gerçekten profesyonel bir yapıya ihtiyaç var mı? Örk. [Gezi ,eğlence de ayrıca Derneğe katkı yapacak bir ücreti makbuz karşılığında almak]
Profesyonellik kar amaçlar.Arkadaşlık, dostluk geri planda kalır. Kar için katılımcıların kişilik yapılarına ,karekterlerine bakılmaz .Sadece kar amaçlanır. Yani karlılık esastır. Kar için çok insana gereksinim vardır. Çok farklı yapıdaki insanlar (müşteri) , bu anlamda (horonevi) birliği, arkadaşlığı,,dostluğu koruyabilir mi? Profesyonellik te kar vardır. Karşılığı paradır, üzüntü olmaz.
Üzüntüyü yok etmek için profesyonel bir yapıya bürünmek ,dönüşmek sizce doğru mudur?
SilDüzenle
Gürcan 18 gün önce
Aktivite Puanı: 26
Bizler içinden geldiğince kafasının estiği yere gidip tatilini, eğlencesini veya gezisini yapan geniş bir aile gibiyiz. Aile kavramının özünde samimiyet, içtenlik, birlikte olma-beraberlik ve en önemlisi sevgi yatar. Bunlar varken zaten profesyonelliğe gerek yok. Sizin de dile getirdiğiniz gibi profesyonellik kuralcılığı getirip diğer değerleri yıkabilir. Arkadaşlığı, dostluğu ve hatta horonu geri planda bırakıp iyice ticari bir şeye dönüşebilir. Yarın Horonevi nin bir tur şirketine dönüşmeyeceği ne malum. Bence biz bir aile gibi davranmaya devam edelim.
SilDüzenle
Perihan Çoker 15 gün önce
Aktivite Puanı: 74
Ben de Gürcan a çok katılıyorum, çok ta güzel özetlemiş (ellerine sağlık Gürcan) ..
Horon Evi ve Aclan Sezer Genç ekibinin içinde , aile olma kavramı, talebi ve beklentisi var benim gördüğüm.. ve de beklentilerin karşılandığı herkezin max doyuma ulaştığı bir ortam.. Sıcaklık, samimiyet,sahiplenme, dürüstlük, aynı duygu ve düşünceye sahip olma,bunları benimseme ve yaşama.. Horonevi olarak sahip olduğumuz bir çok değer, malesef günümüz toplumsal yaşamında hatta belki günümüz aileleri içinde bile (dışarda örneklerini gördüğümüz üzere) kaybolmaya yüz tutmuş ve dejenere olmuş durumda..
Aramızda bulunan herkezin çok değişik çok etkileyici hayat hikayeleri mevcut, bunca değişik yaşamlara sahip bunca insanın biarada bu denli anlamlı ve özel tutan Siz A.S.Gencin aşıladığı ve savunduğu ve oluşturduğu , unutulmaya yüz tutmuş değerleri yaşatıyor olmanızdan kaynaklanmaktadır.
Bizler , sizin de dediğiniz gibi, Horonu , Karadeniz Kültürünü öğrenmeye, anlamaya ve yaşamaya geldik, geldiğimiz ortmada tüm bu değerleri de bulunca kalıcılığımız, inancımız, bağlılığımız arttı ve artarak devam ediyor.
İşin içine ticari kar , ticari amaç girdiğinde tüm bunlardan yoksun kalma ihtimalimiz çok yüksek olacaktır.
Hepimiz bir çok kursa birçok etkinliğe bir çok sosyal ortama istesek gidebilecek insanlarız, o ortamlara daha önce gitmiş ve burayı tanıyıp bildikten sonra vazgeçmiş burada olmayı uygun görmüş ve sevmiş olan bir çok arkadaşımız da var..
HoronEvini HoronEvi yapan değerlerimizi koruyarak, aile bilinci ile, olduğu gibi doğal ve sevgi dolu yaşamaya devam edelim derim ben…
SilDüzenle
Neşe Müniroğlu 15 gün önce
Aktivite Puanı: 2884
Gürcan’cım, Perihan’cım, yüreğinize ellerinize sağlık öyle güzel ifade etmişsiniz ki yazacak başka bir şey bulamadım. Evet inançla, güvenle, sevgiyle, değerlerimizi koruyup, gençlerimize örnek ve paylaşımcı bireyler olarak Horon Evi Ailemizle yola devam ediyoruz. Hiç bir sıkıntı, hiç bir üzüntü ve pürüzler bizim bu yolda ilerlememize engel olamaz ve olmayacaktır. Aclan Hocam sen çok ve sağlıkla yaşa…Yaşasın Horon Evi Ailem…
SilDüzenle
gunesguneysu 14 gün önce
Aktivite Puanı: 100
Perihan ve Gürcan kardeşlerim,Horon evi ailesininin varlığını ve sürdürülebilirliğini sağlayan en temel noktalarını vurgulamışlar ve de pek güzel ifade etmişler.Sağolsunlar.Bu doğrultudan hareketle,ailemiz bireyleri tarafından her ne amaçlanıyorsa etkinlik adına, AMATÖR ruhla amaçlanmalı.Ancak,etkinliğin gerçekleştirilmesi sürecinde aile bireylerinin rahatı ve huzuru yönünden,sevgi,saygı,hoşgörü,dikkat,özen,hassasiyet erdemlerini hayata geçirirken PROFESYONEL ruh amaçlanmalı.Bunun için gereken donanımlardan birisi CESARET . Diğeri ise , birinciyi destekleyen,tamamlayan,içini dolduran,aslında sürdürülebilmeyi sağlayan ZERAFET.Bu iki unsurda aile bireylerinde fazlasıyla mavcut.Tüm cesur ve zarif aile bireylerine selam…
Bu yürekleri,gönüllüleri taşımak ,isteklerini yerine getirmek,kültürde kalmalarını sağlamak HoronEvi olarak boynumuzun borcudur.

Siz hiç insanları sevmediğinizi düşündünüz mü ? İnsanları !.. ben düşündüm, çok düşündüm hem de ..

Yaşadığımız zamanda çıkara dayalı yüzeysel ilişkilerin oluşmuş olması, anne babamızdan gördüğümüz öğrendiğimiz insanlığa dair tanıdık hiç bir şeyi artık bulamıyor olmak, bildiğimiz tüm değerlerin yok olmuş (mu ?) olduğunu düşünmek ve en kötüsü fark etmek/anlamak ama yinede direnmek ve nihayet gereksiz çaba harcadığını fark etmek…

Ve insanları sevmemek.. ve sevmemek gerekliliğine inanmak..

Ne kötü değil mi? Bunun ötesi var mıdır? (varsa da Allah göstermesin)

<o:p> </o:p>

Taa ki Horon Evi ailesi ile tanışıncaya kadar.

Taa ki , kendini güzelliğe, insanlığa,dostluğa,sevgiye adamış, bu uğurda elinde-avucunda-beyninde-yüreğinde-dünyasında-benliğinde ne varsa ortaya koyan, yaşa/yaşanmışlıklara bakmadan tüm sabrı ve tahammülü ile devam eden, iyilik için,kültür için,DOĞRU için devam eden Sayın ve Sevgili ACLAN HOCAM ı tanıyasıya kadar..

<o:p> </o:p>

“Arayan bulur” demiş Mevlana, evet bulunuyormuş, hem de tam zamanında, olması gereken zamanda……

<o:p> </o:p>

İlk zamanlarda demiştim ki; sizleri yeni tanırken ve Horon u yeni öğrenirken, demiştim ki ; “ kendime haksızlık etmek istemiyorum ama galiba bugüne kadar çok boş yaşamışım “ , şimdi düzeltiyorum : evet ne çok boş şeylerle uğraşmışım meğer.. ne çok boş insan… ne çok boş konu….

<o:p> </o:p>

Aclan Hocam : Siz bir ESER yaratmışsınız ve ben bu Eserin bir parçası olmaktan sonsuz mutluluk duyuyorum.. (bu kısmı kelimelerle anlatmak çok zor J )

<o:p> </o:p>

Böylesi güzel insanlar… Hepimiz çok Şanslıyız, birbirimize ve bu güzelliklere sahip olduğumuz için.. güzellik güzelliği, doğruluk doğruluğu, insanlık insanlığı getiriyor peşinden.. doğrular ve doğru insanlar birbirini buluyor, yanlış ve kötüler ise kendi kendine sistemden dışarı çıkıyor..

<o:p> </o:p>

Benim, hayata-işe-iş arkadaşlarıma-işsel olaylara-dışsal olaylara her şeye karşı bakış açım değişti sizleri tanıdım tanıyalı, başka bişey oldu bana..güzel bişey..çok güzel bişeyler..

<o:p> </o:p>

Bunu yaşatmak zorundayız, yaşatacağız da.. bu ESER tüm güzelliğini her zaman koruyacak .

Hocam, Size , tüm aile adına (şüphesiz) söz veriyorum (uz) ..

<o:p> </o:p>

Burada olmak çok özel, çok anlamlı.. HORON EVİ AİLESİ – İyi ki varız, Hocam İyi ki varsınız.. Hep birlikte nice güzellikleri beraber – HORON ile yaşamak dileği ile..

 

Horon nasıl bir şeydir böyle Perihan’cığım, hiç tanımadığımız bir kültürün içine girip, sonra da bizi büyüleyen, duygularımızı yazıya dökmeye neden olan ve büyüsüyle kelimelerin, cümlelerin yetersiz kaldığı tarif edilemez olağanüstü bir şey…Eline, yüreğine sağlık güzel kardeşim..
Şakir Abi, (Küçük) Hasan Abi; sizlerle tanışmış olmak sizleri yanınızda izlemek-dinlemek benim için bir onurdur. teşekkür ederim. Böylesi güzel insanların var olduğunu bildiğim için artık çok mutlu ve çok umutluyum. Ve tüm bu güzellikleri yaşamama, hissetmeme vesile olan Aclan Hocam a ve Horon Evi ailesine sonsuz minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Muhteşem, asla unutamayacağım 2 güzel gün geçirdim.. Ben Karadenizli değilim, Karadeniz insanını anlamak ve bilmek, karadenizli olmayan biri için çok zor.. en nihayetinde doğru yerde ve doğru insanlarla bu kültürü görmüş ve bilmiş olmaktan dolayı da çok mutluyum.. Kurna Köy deki şenliklerde abartılı,yöreye ait olmayan veya yakışmayan bir çok sahneye de şahit olmama rağmen, azıcıkta olsa (ki çookk derindi) gerçek kültürü ve hissedilenleri gördüm ben bu 2 günde.. Sağolun-Varolun.. umarım sizlerin (Aclan Hocam-Özer Abi-Cezmi Abi-Yusuf Abi-Hülya Ablam-Kadriye Ablam ve İhsan Abim ve horona gönül vermiş yürekten bağlı tüm horon evi ailesinin üyelerinin, Şakir Abi-Yunus Emre-Hasan Abi nin ve davulcu abinin 🙂 ) çocukları torunları da sizler gibi kültürü ve duyguyu doğru şekilde anlatmaya aktarmaya devam ederler.. İyi ki varsınız ve iyi ki hayatımdasınız ve iyi ki sizleri tanıdım.. en derin sevgi ve saygılarımla..

Şimdi ve ilk defa ne cevap yazacağımı bilemedim. Yazdıklarım ,yukarıdaki düşünce / duygularının anlamını bozarsa! hepinizden özür dilerim. Sadece cevapsız bırakmamak için yazdım..:)

Perihan’cım sen de artık fahri Karadenizlisin. Uzaklardan özlemle izliyorum sizleri. Sevgiler.

Sen de , Neşe, Handan gibi her an bizimlesin…

bu olaya aclan küçücük bir şemsiye altında 8.10 kişilik bir gurupla başlayıp bu şemsiyeyi büyütüp kocaman bir çadır haline getirdi.tahmin ediyorum bu sevgi seli zamanla o çadırada sığmayacak ben şahsım adına bundan hep keyif alacağım umarım bu keyfi hep birlikte almaya devam ederiz.tabiki burada en büyük teşekkürü aclan abime daha sonra başlangıçtaki diğer temel taşı arkadaşlarımıza vede çoğalmamızda katkı sağlayan şu andaki tüm arkadaşlarımıza kalpten,gönülden,içimden,dışımdan v.s.teşekkür ederim.sizleri seviyorum……not:bu kadar yazıyı yazana kadar bir kilo ter attım sağlıcakla kalın


http://horonevi.grou.ps/blogs/1593421

Beğen ·  · Paylaş

Yorum Yaz