Kadın ve Kızlarımız { 18.12.2013}

Facebook da foto, video, yazı ile insanları hoş etmeğe çalışarak, onları kültürün içine çekemeyeceğimizi yeni anladım. Siz sürekli verirseniz onlarda aldığı sürece size çok açılı bir çerçeveden bakabiliyorlar. İstekler elde edinildikten sonra ise, sizin yaptıklarınıza yakınını onlarda gerçekleştirmeye başlayınca, kendilerini farklı hissettirmek için, başlıyorlar eleştirmeye.. Erkekler ise çok daha farklı oluyorlar. Bu nedenle farklı olmak isteyenlerin yerine BİR olmak isteyenlere daha ağırlık verilmesi, yaşanılanlardan yola çıkılarak daha gerekli olduğu gibi gözüküyor..

Eşimin annesi Alzeimer hastası,en akut dönemi olduğu için ayakları tutmamasına rağmen ben dahil üç kişi onu dün gece sabaha kadar tutamadık, sabaha kadar gezdi. Tekerlekli araba istemiyor ama evin dışında gezmek istiyor. Ayaklar tutmadığı için taşıma şansımız yok. Bu gece bizlerde onla beraber uykusuz kaldık. “Dışarıda ağalayan çocuklar var”, “torunları onu çağırıyor.” “Biz burada ne yapıyoruz”, “evime gideceğim “ vb diyor.. Gecenin bir yarısı kapıya veya pencereye yöneliyor, üç kişi  baş edemiyorsunuz. Zorda kalınca gecenin bir yarısı eşinizin annesi olmasına rağmen bağırmak zorunda kalıyorsunuz. Elinizden de bir şey gelmiyor..

Oysa ! O insan gençliğimizde bize ne kadar yardımcı olmuştu. Tüm eksiklerimizi giderdiği gibi, yeni ana baba olan bizlere çok yardımda bulunmuştu. Ben ise, ona bağırma noktasına kadar gelebilmiştim.

06,55 de uyumuş, 11.00 de kalkabilmiştim, o hale geziyordu.. Yani kalkıyor düşüyor, yine kalkıyor yine düşüyordu. Geçmişi de düşününce kadınlarımıza ne kadar ihtiyacımız olduğunu onların bizlere nasıl? baktığını, emeklerinin çok olduğunu bilmeme rağmen tekrar ifade gereği duydum…

Akşamları coşkuyla , Kemençe sesi ve dostlarla geçen onca hareketli saatler, sabahları derin sesliğe bırakıyor kendini.  Huzur bulduğum Horon Evi içinde aklıma gelenleri olduğu gibi ifade ediyorum. Kötü ve yanlışla ne kadar çok mücadele ettiğimi ve bunu beni yorduğunu anlayabiliyorum. Huzur bulduğum Horon Evi’ne girerken yine bu mekana kadın eli değmişliğinin farkına varıyorsun.. Her yer pırıl, pırıl ve mis gibi kokuyor.  Kurs saatinde yaptıkları hizmetleri ve kurs alırken zorlanan kişilere bir,bir horon öğrenmeleri için gösterdikleri destek geliyor gözlerinizin önüne..Her şeye yetecek  akıl ve becerileri varken, kurum olma özelliği taşıyan bu yer için, bir şey yapmak isterlerken bile saygı ve sevgi ile soruyorlar..

Elbette istisnalar bu kaideyi de bozmuyor. Bir veya bir kaç kişi çıkabiliyor böyle durumlarda onlarda zaman içinde farklı konumda buluyorlar kendilerini. Dost eliyle ve sevecenlikle uzattığımız her el, bir diğerini daha tanımasıyla devam ediyor. Arkadaşlık dostluk gelişiyor.  Ülke veya dünya politikalarına kızarken, yanlış yapana arkadaşın olduğun menfaat veya birliktelik için rıza bile gösterebiliyorsun.

Sonra kurslara bakıyorsun  % 70 kadın ve kızlardan oluşuyor,. Geçmişe bakıyorsun o günden bu güne disiplin ve özveriyle kültüre ve yapılanlara sahip çıkanlar çoğunlukta hep kadın ve kızlarımız oluyor.

Gecelerimize bakıyorsun her kese yardım eden onlar, internetten haklıysanız  size destek çıkan onlar. Saygı , sevgi ile seslerini yükseltmeden tevazuyla ,sabırla kültür içinde var olan onlar.

Zaman zaman bilmeyerek yaptığımız kabalıklara bile ses çıkarmayan onlar… Bu satırlar çoğaltmak mümkün. Gecelerimizi , muhabbetlerimizi dolduran onlar, derneğimize üye olup maddi, manevi destek sağlayan onlar. Türkiye de medenice içerek veya içmeyerek hiç bir sorun çıkmamasına neden olup eğlence ve birliktelikteki kaliteyi sürekli yukarıda tutan onlar…

Onlar yurt içindekiler, onlar yurt dışındakiler, onlar Dünyadakiler Kadınlarımız , kızlarımız bizler için  çok değerliler.

Farklı özellikteki kadın veya kızlarımız ise kendilerini çok belli ediyorlar. Kayınvaldem den yola çıkarak, Horon Evi sessizliğinde aklıma bunlar takıldı.  Haksız eleştirleriyle taraf olma dürtüsün dekiler , ayrıcalık isteyen ve düşündüklerini açık söyleyemeyen hanımefendiler hariç, tüm dünya ve Horon evinde bulunan kadın ve kızlarımıza her ama, her şey için çok teşekkür ediyorum Onlara en derin saygı ve sevgilerimi gönderiyorum .

Erkekler alınacak ama, bizi toparlayanlar onlar… Yoksa biz birbirimiz yeriz. :)))

VARLIĞINIZA DUACIYIZ…

(Hemen nereden çıktı, yine bir şey oldu demeyin.. Bir yerden çıkmadı, aklıma geldi yazdım..Ben dersimi çıkarıyorum. Benim gibi olanlarda çıkarabilir.

18.12.2013

AsG….