Google+ Bookmark and Share
Avrupa ve Anadolu yakasında yetişkinlere yönelik eğitim veren ilk ve çok özel kursumuzu incelemeli, Horon hakkında yazıya dökülmüş düşünceleri, hayata geçirilmiş garantili eğitimi sorgulamalısınız.

Zaman değeri olarak 10 zamanlı bir oyun olan Horon’u bizden eğitim alarak öğrenen ve öğrendikten sonra HoronEvi bünyesinde kalıp, hala eğlenen, stres atan, haz ve keyif duyarak horon dansını uygulayan, gezilere giden, öğrendiklerini uygulamak için her ay HoronEvi önderliğinde yapılan “Yemek Bahane, Horon Şahane”  etkinliklerinde olan, Kemençeli muhabbet (geleneksel kültürün çok önemli bir özelliğidir), Kahvaltı ve Pratik saatlerinde bir araya gelen onlarca insana sorarak araştırmalısınız.

Altı ay eğitim aldıktan sonra eğitim veren onlarca kuruma ulaşabilirsiniz. Horon Evi kurslarında kursiyerlerin, bireysel gelişimi sabırla ve özenle işlenerek, yıllarca hiç bir dansı uygulamamış, oynamamış insanları bile, birebir işlenerek çok iyi dans eder, horon oynar hale getirmektedir.

Türkiye’de genelde eğitmenler okullarda ve konservatuarlarda gösteri düzeni uygulamasıyla yetiştirilmektedirler. Belli yaşa gelmiş, kültürünü aktarmak için veya eğlenmek için herhangi bir kursta, tanımadığı kişilerle birlikte eğitim alıp Horon’u öğrenecek insanları bir gösteri grubu gibi çalıştırmak hiç bir şeye yaramaz.

Farklı meslek, çevre ve arkadaş gruplarına ait kursiyerlerin amacı; sadece ve sadece gittikleri yerlerde oynamak, eğlenmektir. Bir kursta gösteri grubu esası ile çalışanlar sonradan bir araya gelip Horon oynamak için bir yerde bulunabilirler mi? Bu nedenle kursiyerler Horon’u, yörede oynandığı haz ve keyif duyarak, üst düzey coşku içinde eğlenerek ve bireysel olarak, horon tavırlarını, süslemeleri, olmazsa olmaz sıksarayı (sera) oynayabilmek, kısacası horon estetik tavır, yalın figürler, geleneksel değerler içinde öğrenip uygulamak zorundadırlar.

Bu eğitimin adresi HoronEvi‘dir. Horon, babadan oğula aktarılan, bir yörenin Maçka, Soldoy’da ritmik titreme (sıksara) oynanan ve her bireyin aynı güzellikte oynamak için eğitildiği bir sistemle öğretilmelidir. Koreografik düzen bundan sonra uygulanmalıdır.

Bu nedenle o kursun eğitmenlerini incelemelisiniz. Güzel ve estetik oynayabilmeniz için vücut ve tavır olarak tek tek işleneceğiniz HoronEvi’ni tercih etmelisiniz. Eğitim sistemimizi, mekanımızı, insan olarak eğitim verirken gösterdiğimiz davranışlarımızı ve sizleri kültürün içine çekebilmek için gösterdiğimiz, azmi, sabrı, özveriyi ve sevgiyi, saygıyı sorgulayınız. Bunların eksik olduğunu hissettiğiniz anda maddi manevi kaybettiklerinizi geri isteyebilirsiniz.

Eğitimin dışında nereden kurs alırsanız alın, gezi ve gecelerimize, otantik muhabbetlerimize, horonla geçen kahvaltılarımıza ve pratik saatlerimize katılabilirsiniz. Bu kültür hepimizin elden geldiğince gelecek kuşaklara aktarılmak için çalışılacaktır.

Burası HoronEvi, Horon burada insani ve evrensel değerleri, geleneksel ve otantik değerleriyle layıkıyla verilir. Horon aynı senaryo, kitap gibi giriş – gelişme – sonuçtur. Bu felsefeyi hayata geçirerek verilen eğitimin özelliklerini ve güzelliklerini, yaşınız kaç olursa olsun öğrenip uygulayabilirsiniz.

Bu nedenle; Eğitimi veren kişi veya kurumun saygıyı, sevgiyi ve horon halkasında elele tutuşmanın erdemine ve güzelliğine inanlardan almayı tecrübe etmelisiniz..

Horon’un temel değerli, ana yapısı, on zamanlı sistemini horon evinde, ayak sağlığınızda bir problem veya sakatlık yoksa! 15 dakikada öğrenebilir, gittiğiniz yerlerde, bugünkü gibi, kolları yere paralel tutarak ve aşağıya yukarıya doğru sallayarak, kısacası sadece tepinerek oynayabilirsiniz. Eskilerin videolarında paylaştığımız gibi, horonun nasıl oynadığını izleyerek öğrenebilirsiniz.

2011-12-26 22.14.51

Eğer horon kursu alma niyetindeyseniz basma-kalıp, yani tek düze estetikten uzak eğitimlerden kaçınmalısınız. Kurs almayı düşünenler, eğitimi almaya başladıklarında layıkıyla öğrenmezlerse, gittikleri yerlerde uyum sağlayamaz ve horon kültüründen kaçmayı ve bir daha oynamamayı tercih ederler.

Eğlenmek, dans etmek, kültürünüz aktarmak için iyi oynayan beş kişi olmak yerine, ortalama yalın, sade ve doğru oynayan 30 kişi olmayı, horon oynayan (dansçı değil, dans eden) biri olmayı tercih etmelisiniz.

Horon’a kültüre tutkuyla bağlı ve düşüncelerini, uygulayışlarını ve hayatlarını yazıya dökerek çalışan ve Horon konusunda kafalardaki soru işaretlerini elden geldiğince ortadan kaldırmaya çalışan biz ve bizim gibileri değerlendirmelisiniz.

Elbette Halk oyunları giderek bozularak icra edilirken farklılık gösterecektir. Bu zamanlarda Horon oyununa büyük şehirlerde, özellikle İstanbul da oturanlar sahip çıkmaktadırlar.

Asla unutulmamalı ki, Horon tek bir halkada, yenlik, aşağıya alma sıksara (sert) gibi geleneksel ve olmazsa olmaz (!) değerleriyle bir kişinin yönetmesiyle oynanmalıdır. Horon birlik bilincidir. Horon diğer toplu danslarda da olduğu gibi, aynı anda, aynı şeyleri düşünerek ve hissederek, melodiyle tam uyumlu yapılan eşsiz bir halk oyunu, halk dansıdır.

Horon’un oynarken keyfini ve hazzını yaşamalı hayatınıza neler kattığını tecrübe etmelisiniz. Bu değerleri öğrenip uygulayabilmek için eğitimi doğru yerlerden almalısınız.

Kemençe, Davul-Zurna ile oynanan Horon’un temel yapısı; Maçka’da, Tonya’da, Ören’de Giresun da, Görele’de, Pontuslular, Şebinkarahisar’da aynıdır.  Bayburt’ta, Gümüşhane ve Kelkit’te, Sivas dik horonunda Tokat gibi halay tarzı danslarda da / oyunlarda aynıdır. Farklılıkları o yöre halkının dinlediği ve oynadığı müzik (kayde/gayde) ile birebir alakalıdır. Ve, aslolan sadece müzik ve doğal insan unsurudur.

 

Saygı, Sevgilerimle

HoronEvi Derneği

acla23Aclan Sezer Genç

 

    Yorum Yaz