Bizim anlayışımız ; Buna asla ve asla izin vermez, veremez, vermemelidir. Tüm dostlarım Horon tadındaki bu felsefeyi anlamalı ve uygulamalıdır. Bu oluşumun işleyişi bu şekilde sürmüştür, sürecektir. Doğru olan budur ve yaşanarak bulunmuştur. HoronEvi adına bir şeyler yapabilmeyi anlayışla, sevgiyle karşılayıp sonsuz destek verir, yazar ve söyleriz.

Ancak, HoronEvi için bir şeyler yapabilmeyi düşünmek ve uygulamak, HoronEvi’ni yönetmeyi düşünmekle karıştırılmamalıdır. HoronEvi Derneğini bir çoğunuzun isteğiyle kurduk. Sözde destek verenlerin bazıları şu anda aramızda yok ! Yönetmek için yetki almak gerekir. Bununda uygulanışı, Genel Kurulda olur. Dernek üyelerine HoronEvi ‘ni yönetmek istediğinizi belirtir ve yetki alırsanız bunda bir sakınca olmaz!

Bizler,  eğlenceyi yönetiyor ve birada olabilmeyi sağlamaya çalışıyoruz. Bir örnek vermek gerekirse, devamlı müşterisi olduğunuz bir mağazayı veya bir lokantayı müşteri olduğunuz için yönetmeye kalkabilir misiniz? HoronEvi de böyle bir oluşum veya kurum olarak kabul etmelisiniz. Kendine özgü kuralları var veya sonradan oluşmuş. Bu konuda 47 yıllık bir birikime sahip, horon’un aşırı tutkunu birileri tarafından eğlenmek, coşku içinde haz duyarak dans için yönetilmeye çalışılıyorsunuz. Sizler adına yetenekli, yetmeyen herkesi bir çatı altında toplayıp, bir arada tutabilmenin hesaplarını yapıyoruz. Herşey sizler adına oluyor. Bunun keyfini çıkarmalıyız.

Anlayış, düşünce, bakış internet ortamında hemen belli oluyor. Bizler ise her zaman olduğu gibi açık ve şeffaf olmaya devam ediyoruz. İçimizdekileri ve uygulamaları birlikte olduğumuzda yüzlerinize, olmadığımızda internetten yazmak durumunda kalıyoruz. Geçmişte yazı, foto veya paylaşımları beğenenler şimdilerde beğenmiyor. Geçmişte HoronEvi için övgü dolu sözleri yazanlar, artık hiç yoklar. Yani bazılarımız kendilerine göre hareket edilsin istiyor. “Hep ben” ve “benim anlayışımda olsun” düşünce tarzıyla. Kimileri ise beraber hareket ederek, yani tepkisiz kalarak, tepki veriyorlar. Hep açık düşünceyi öne koymaya çalıştık, yorumlarınızda bizi eleştirin istedik. Eleştirin ki eksiklikleri, yanlışlıkları gidermeye çalışalım. Bazıları sürekli yazanları onaylamayarak, sessiz kalarak tepki veriyorlar. Bizler ise herkesi bir arada tutabilmenin hesaplarını yapmaya devam ediyoruz. Yine de bu anlayışa ve internetteki davranışa, herkesin özgür iradesi nedeniyle saygı duyuyoruz. Keşke, herkese göre davranabilmeyi becerebilseydik.

Bunları oluşturmak,yaşamak hayata Horon tadında bakmak birden bire mi oldu sanıyorsunuz? Yılların birikimi, maddi, manevi fedakarlığı ve sabrı ile oluştu. Bu anlayışı bu günkü doğrularıyla yaşamalı, yaşatmalısınız. Tüm dostlar ; Selanikteki mekanlara giderken bizler (Onur ve Ben) Horon adına araştırmalar yapıyor ve sorguluyorduk. Hayalimizde sizler orada oynanan dansları öğretmek vardı. Yedi senede dans etmek için tesadüfen bir araya geldiğimiz, Pelagia sayesinde bu hayalimiz gerçek oldu. Orada yaşanılanlar anlatılamıyor, o hazzı sizlere iletemeyiz. Pelagia; çok özel, gerçek ve içten bir dost. Sekiz saat ayakta çalışıp, bir buçuk saat yol geldikten sonra, gecenin 02.00’de hepimizi tek tek motive edip, oynatmak istemesini, oynarken öğretme isteğini, ara verip yerine oturduğunda, yorgunluktan kafasının öne düşmesini ne olarak açıklaya bilirsiniz? Bence ; Dostluk, sevgi, özveri ve dansa ,iki yakanın insanına, bakışıyla alakalıdır. Bu duygular hemen hayata geçer mi? Bunu oluşturan nedenleri düşünmeliyiz. Bir şeyler elde edildikten sonra, onu oluşturan nedenleri göz ardı etmemeliyiz. Bizler sizleri seviyoruz, hepinize aynı uzaklık veya yakınlıktayız.

Bu geziyi sizlere gün gün yazmak gerekse; her güne en az üç dört sayfa sığar. Bazı arkadaşlarımızın yazması daha doğru olur.